Nem zavarják a Transparency Internationalt a francia elnök korrupciógyanús ügyei
A kitüntetett Soros-szervezet szemet huny Emmanuel Macron kétes ügyletei fölött.
A The Wall Street Journal Corruption Currents blogjának bejegyzése a magyar politikai finanszírozás problémáival és a magyarországi korrupcióval foglalkozott. A cikk szerint az új korrupcióellenes törvényeket nem követte végrehajtás.
Magyarország új korrupcióellenes törvényeket fogadott el, viszont ezt nem követte végrehajtás – írta a The Wall Street Journal Corruption Currents blogja. A bejegyzés az 1997-es kampányfinanszírozási törvényre kitérve közölte, hogy az pártonként 1,9 millió dollárban korlátozta a kiadásokat. Azonban ez széleskörű csaláshoz, nyilvántartások hamisításához, és megvesztegetéshez vezetett a szakértők és a jelentések szerint. Egyszerűen nem tudnak ennyi pénzből kampányt folytatni – közölte Balogh Éva, a Hungarian Spectrum blog írója. A Fidesz és az MSZP átlagosan a maximálisan megengedett összeg háromszorosát költötte el a 2010-es választások kampányában a Transparency International legutóbbi, régióval foglalkozó jelentése szerint, de egyiküket sem büntették meg szigorúan. Balogh szerint a Fidesz azért nyert, mert a másik pártra ujjal mutogattak a korrupció miatt.
Az amerikai lap bejegyzése szerint a washingtoni magyar nagykövetség szóvivője közölte, hogy a kampányfinanszírozási és korrupcióellenes jogszabályok célja egy átfogó és átlátható jogi keret biztosítása, valamint hogy a végrehajtást „nagyon komolyan ellenőrizzék.” Az átláthatóság hiánya a politikai finanszírozásban lehúzta Magyarország eredményét a nemzetközi korrupcióellenes rangsorokban. A Transparency International jelentése szerint a nyitottság hiánya lehetővé tette, hogy a „minigarcháknak” nevezett oligarchák úgy virágozzanak, hogy ne számítson az, hogy melyik párt van hatalmon.
A Fidesz a 2010-es győzelmekor azt ígérte, hogy kisöpri őket, de a jelentés szerint egyszerűen felváltották a régi arcokat – írja a cikk. A jelentés szerint a magán- és a közszféra közötti összejátszás rendkívül elterjedt, néhány „nemzeti bajnok” vállalat tűnik fel szinte mindegyik nagy infrastrukturális projektben. A kérdés csak az, hogy melyik cég jut „előnyben részesített” státuszhoz, ami attól függ, hogy melyik párt van hatalmon. Ez intézményesedett – közölte Balogh. A Fidesz nem akar átláthatóságot – idézi a szerzőt a Médianéző.